Grace Vermilya

Loudonville's Grace Vermilya shoots over Mansfield Christian's Kyleah Jones during a regular-season game at Mansfield Christian last month. 

LOUDONVILLE — Grace Vermilya added to an already impressive résumé Monday morning and so did her younger sister.

The older Vermilya earned a spot on the All-Ohio second team in Division IV when the Division III and Division IV teams were introduced Monday morning. Kid sister Corri was a special mention selection.

A senior, Grace cemented herself as the most dominant post player in Loudonville history during a remarkable senior season according to coach Tyler Bates. The 5-foot-11 Vermilya averaged 20.1 points, 10.7 rebounds, 2.1 steals and 1.9 blocks a game for the Redbirds, who were undefeated in the regular season for the second time in program history and won just the second district title in school history. She is headed to Mount Vernon Nazarene University next year.

“Grace Vermilya is graduating as the best post player that our school has ever had,” Bates said. “When we needed Grace the most she stepped up for us.”

Vermilya will graduate with 1,392 career points. She scored a single game-record 53 points and swiped 13 rebounds in a 78-74 overtime win over Dalton in the district semifinals.

If her freshman season is any indication, younger sister Corri is ready to take up the mantle at Loudonville. The 5-foot-9 wing averaged 16 points, 11.9 points, 4.3 assists and 4.2 steals a game.

“She solidified her reputation as one of the top players in Ohio's 2024 class,” Bates said. “She is special — never afraid of the moment and mature well beyond her years.”

Loudonville’s Shalen Guilliams was an honorable mention in Division IV. The junior averaged 13.9 points a game while connecting on a whopping 92 3-pointers and had 100 steals on the season.

Buckeye Central landed a pair of players on the All-Ohio team. Claudia Pifher joined Grace Vermilya on the second team, while Taylor Ratliff was a special mention selection.

A 5-foot-8 junior, Pifher led the Northern 10 Athletic Conference in scoring at 18.8 points a game while connecting on a conference-best 43 percent of her 3-point field goal attempts (40-for-93).

The 5-foot-6 Ratliff averaged 11 points a game as the Buckettes reached the Sweet 16 for a fifth straight year.

Lucas sophomore Shelby Grover and Danville junior Brooklynn Hess were also special mention selections. The 5-foot-9 Grover averaged 20 points and 8.4 rebounds a game while the 5-foot-11 Hess was good for 15.5 points a game.

Mansfield Christian’s Elle Schmitz was an honorable mention pick, along with Danville’s Ella Proper and East Knox’s Alexandria Magers. Schmitz averaged 17.9 points and 5.6 steals a game. A freshman, Proper averaged 12.8 points a game while Magers was good for 11.3 points a game.

In Division III, Crestview’s Kenedi Goon was a third team pick. The 6-foot-2 senior averaged 14.9 points a game as the Cougars won a piece of the Firelands Conference championship.

Colonel Crawford’s Allison Teglovic was a special mention selection in Division III. The 5-foot-8 senior averaged 14.5 points a game.

Fredericktown’s Gabby McDaniels was an honorable mention selection in Division III. The 5-foot-8 junior averaged 12.2 points a game.

The entire All-Ohio roster is listed below:

2021 Division III Girls Basketball All-Ohio Teams

Player of the Year: Zoe Miller, Berlin Hiland

Coach of the Year: Courtney Bryant, Warrensville Heights

First Team

Zoe Miller, Berlin Hiland, 5-10, sr., 20.1; Addi Dillow, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-8, sr., 24; Rylee Leonard, Sardinia Eastern Brown, 5-6, so., 20.4; Kaylee Darnell, Wheelersburg, 5-6, sr., 19.8; Katherine Weakley, Worthington Christian, 5-10, sr., 21.1; Hailey Unger, Arcanum, 5-8, jr., 19; Brooklyn Troyer, Apple Creek Waynedale, 5-8, sr., 15.7; Izzy Lamparty, Canfield South Range, 5-9, sr., 20.2; Jade Salters, Warrensville Heights, 5-8, sr., 24.3; Makayla Elmore, Bascom Hopewell-Loudon, 6-4, sr., 20.7.

Second Team

Hannah Archer, Beverly Fort Frye, 5-8, jr., 17.4; Reagan Vinskovich, Belmont Union Local, 6-1, so., 22; McKayla Dunkle, Cadiz Harrison Central, 6-1, jr., 17.9; Allison Basye, Chillicothe Huntington, 5-11, jr., 24; Arianna Smith, Columbus Africentric, 6-2, sr., 16; Ella Doseck, Anna, 5-6, sr., 16.1; Grace Mills, Garrettsville Garfield, 5-8, sr., 16.4; Annika Bredel, Elyria Catholic, 5-9, jr., 17; McKenna Stephens, Willard, 5-9, sr., 17.3; Brooklyn Thrash, Bloomdale Elmwood, 6-0, jr., 21.5.

Third Team

Morgan Yoder, Berlin Hiland, 5-9, sr., 10; Maliyah Johnson, Columbus Africentric, 6-0, sr., 18; Gabbie King, West Jefferson, 5-10, sr., 13.9; Abbie Riddle, Baltimore Liberty Union, 5-11, so., 16.9; Kaylee Dingee, Carlisle, sr., 8.2; Kenna Gray, Tipp City Bethel, 5-7, sr., 15.1; Kara King, Purcell Marian, 5-9, sr., 10; Selena Weaver West Liberty-Salem, 6-0, sr., 16.5; Caitlyn DeMassimo, Creston Norwayne, 5-9, sr., 15.3; Mahogany Cottingham, Garfield Heights Trinity, 5-9, so., 15.9; Kenedi Goon, Ashland Crestview, 6-2, sr., 14.9; Marisa Seiler, Wauseon, 5-9, jr., 19.

Special Mention

DeLaney Harper, Seaman North Adams, 6-0., sr., 12.4; Marlee Grinstead, Albany Alexander, 5-9, Jr., 18.1; Paige Tolson, Stewart Federal Hocking, 5-3, Sr., 23.0; Tomi Hinkle, Proctorville Fairland, 5-7, So., 17.0; Aubri Spicer, New Lexington, 5-8, So., 19.9; Emma Fouch, Leesburg Fairfield, 5-7, Jr., 17.5; Emma Gumont, Warren Champion, 5-9, sr., 13.0; Krista Perry, Columbiana Crestview, 5-11, sr., 15.4; Kelsey Wolfe, Apple Creek Waynedale, 5-8, sr., 12.4; Arora Levengood, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, sr.,16.5; Kenzie Dalton, Beverly Fort Frye, 5-3, jr., 10.4; Torre Kildow, Belmont Union Local, 6-0, so., 17.4; Beth Hardwick, Cardington, 5-8, jr., 14.0; Abigail Adkins, Johnstown-Monroe, 5-9, fr., 15.7; Blessing King, Worthington Christian, 5-11, jr., 12.6; Reilly Greenlee, Kirtland, Jr., 11.5; Jada Ward, Warrensville Heights, 5-5, Jr., 16.5; Emily Rapacz, Elyria Catholic, 6-1, Sr., 12.7; Kiersten Cline, Sherwood Fairview, 5-6, sr. 11.6; Emma Leis, Spencervlle, 5-8, sr., 16.6; Allison Teglovic, North Robinson Colonel Crawford, 5-8, sr., 14.5; Kelsey Erford, Ottawa-Glandorf, 5-8, sr., 12.8; Lauren Gerken, Findlay Liberty-Benton, 5-11, fr., 17.2; Paige Fischer, Williamsburg, 5-10, sr., 17.5.

Honorable Mention

Kyli Horn, Berlin Hiland, 5-7, sr., 13.0; Maria Clark, Martins Ferry, 5-7, jr., 14.0; Madalynn Kennedy, Zanesville West Muskingum, 5-7, jr., 13.0; Casey Kildow, Belmont Union Local, 5-7, sr., 11.1; Ali Shane, Zoarville Tusky Valley, 5-9, sr., 13.2; Brooke Baird, Old Washington Buckeye Trail, 5-7, sr., 14.6; Mahaley Farmer, Williamsport Westfall, 5-10, Sr., 11.7; Jadyn Mace, Albany Alexander, 5-7, Sr., 11.2; Macie Graves, Chillicothe Southeastern, 5-10, Sr., 18.0; Emma Garrison, Frankfort Adena, 5-6, Fr., 10.0; Jadyn Smith, Frankfort Adena, 5-9, Jr., 10.0; Chloe Chambers, Oak Hill, 6-1, Jr., 13.4; Kaleigh Murphy, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-10, Jr., 12.0; Bree Allen, Proctorville Fairland, 5-11, Fr., 15.5; Maddie Ward, Chesapeake, 5-11, Sr., 16.4; Karmen Bruton, South Point, 5-6, Jr.; 10.0; Evan Williams, Ironton, 5-5, So., 9.3; Hadyn Bailey, Rock Hill, 5-5, So., 12.2; Mackenzie Gloff, Sardinia Eastern Brown, 5-10, Jr., 10.6; Livi Shonkwiler, Minford, 5-5, Sr., 14.0; Haidyn Wamsley, McDermott Northwest, 5-10, Sr., 13.0; Valerie Copas, McDermott Northwest, 5-8, Sr., 12.0; Eden Cline, Portsmouth West, 5-7, Jr., 11.3; Alaina Keeney, Wheelersburg, 5-10, Jr., 10.7; Dana Bertke, Cardington, 5-8, jr., 8.5; Gabby Daniels, Fredericktown, 5-8, jr., 12.2; Holly Gompf, Mount Gilead, 5-7, sr., 13.9; Jordan Huffman, North Union, 5-6, sr., 11.1; Meghan Mayotte, Worthington Christian, 5-9, so., 10.2; Lyndsey Stocks, Northridge, 5-11, sr., 12.3; Torie Utter, Georgetown, 5-6, jr., 18.4; Madi Ogden, Williamsburg, 5-7, sr., 15.1; Madelyn Fearon, Arcanum, 5-7, jr., 13.5; Alli Stolz, Bethel-Tate, 6-0, sr., 16.2; Leah Butterbaugh, Waynesville, 5-8, sr., 14.4; Kenzie Schneeman, Cincinnati Deer Park, sr., 21; Bella Answini, Cincinnati Hills Christian Academy, 5-8, sr., 17.8; Lydia Kastor, Burton Berkshire, 5-8, Jr., 13.9; Alexis Mahaffey, Orwell Grand Valley, 6-0, Sr., 8.6; Kella DiGeronimo, Independence, 5-7, Sr., 11.5; Welline Tere, Warrensville Heights, 5-6, Sr., 14.6; Ellie Struna, Andover Pymatuning Valley, 6-0, Jr., 13.4; Anna Ibos, Garfield Heights Trinity, 5-8, Sr., 10.4; Haley Coso, Kirtland, 6-0, Sr., 10.6; Laney Murphy, Waynedale, 5-8, sr., 11.8; Olivia Stanley, Norwayne, 5-8, sr., 14.2; Jenna Smith, Garfield, 6-0, jr., 18.8; Brooke Waldeck, Waterloo, 5-10, sr., 19.1; Sophia Hook, Brookfield, 5-10, so., 19.1; Alexis Giles, South Range, 5-6, jr., 13.0, Joclyn Fristik, East Palestine, 5-4, sr., 15.7; Grace Witmer, Columbiana, 5-6, sr., 20.0; Brook Stookey, Tuslaw, 6-0, jr., 9.8; Riley Rismiller, Coldwater, 6-3, so., 18.5; Elliana Schaefer, Castalia Margaretta, 5-6, sr., 16.1; Hayley St. John, Millbury Lake, 5-10, sr., 14.0; Aubrey Haas, Pemberville Eastwood, 5-8, jr., 19.2; Brooklyn Green, Delta, 5-9, sr., 12.0; Aricka Lutz, Swanton, 5-3, sr., 14.4; Ariel Page, Montpelier, 5-11, jr., 13.7; Sadie Arend, Carey, 5-11, sr., 11.3.

2021 Division IV Girls Basketball All-Ohio Teams

Player of the Year: Emma Hess, Xenia Legacy Christian

Coach of the Year: Jerry Close, Waterford

First Team

Tory Hendershot, Shadyside, 5-7, sr., 15.7; Jacey Justice, Peebles, 5-8, sr., 32.1; Ava Hassel, Portsmouth Notre Dame, 5-5, sr., 20.8; Bella Kline, Sugar Grove Berne Union, 5-11, sr., 13.6; Molly Howard, McDonald, 5-9, sr., 20; Riley Stopp, Willoughby Cornerstone Christian Academy, 5-11, sr., 16.8; Morgan Hunt, Tri Village, 5-10. so., 19.9; Emma Hess, Xenia Legacy Christian, 6-0, sr., 18.6; Madison Royal-Davis, Toledo Christian, 5-10, sr., 25.2; Ivy Wolf, Minster, 5-10, sr., 20.3.

Second Team

Ashleigh Wheeler, Sarahsville Shenandoah, 5-4, sr., 12.1; Bri Claxon, South Webster, 5-9, jr., 25.7; Harlei Antritt, Newark Catholic, 6-0, sr., 16; Danielle Vuletich, Berlin Center Western Reserve, 6-1, sr., 24; Grace Vermilya, Loudonville, 5-11, sr., 20.1; Hannah Mang, Lake Center Christian, 5-8, sr., 21.1; Tai Roberts, Willoughby Andrews Osborne Academy, 5-6, jr., 21.2; Anna Swisshelm, Felicity-Franklin, 5-10, so., 22.8; Kenzie Hoelscher, Fort Loramie, 6-0, sr., 13.8; Claudia Pifher, New Washington Buckeye Central, 5-8, jr., 19.2.

Third Team

Cayton Secrest, Caldwell, 5-6, sr., 16.3; Baylee Wach, Shadyside, 5-7, sr., 15.2; Cara Taylor, Waterford, 5-3, jr., 14.2; Sophia Kline, Berne Union, 6-1, so., 11; Chloe Chard-Pelloquin, Newark Catholic, 6-3, sr., 14; Allyson Ross, Columbia Station Columbia, 5-7, sr., 15.3; Rylee Sagester, Tri Village, 5-6, so., 17.4; Austy Miller, Bradford, 5-4, jr., 17.8; Nicole Knippen, Ottoville, 5-7, sr., 16.4; Paige Gaynier, Delphos St. John’s, 5-6, sr., 21.5.

Special Mention

Briana Orsborne, Glouster Trimble, 5-9, jr., 15; Bella Whaley, Ironton St. Joseph, 5-9, jr., 15.4; Olivia Smith, Bainbridge Paint Valley, 5-6, jr., 12.5; Abby Cochenour, Beaver Eastern, 5-7, jr., 19.8; Kasey Kimbler, Franklin Furnace Green, 5-7, jr., 18.0; Corri Vermilya, Loudonville, 5-9, fr., 15.6; Ella Lunsford, Dalton, 5-8, so., 13.1; Bella Kline, East Canton, 5-10, sr., 15.0; Kalista Friday, Woodsfield Monroe Central, 5-5, jr., 18.5; Jenna Carlisle, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-10, jr., 17; Katie Zatta, Steubenville Catholic Central, 5-6, jr., 18.8; Brooklynn Hess, Danville, 5-11, jr., 15.5; Katie Neuhart, Delaware Christian, 5-9, jr., 21.0; Lexi Wenger, Northmor, 5-9, jr., 13.9; Kamryn Jordan, Cincinnati Country Day, 5-5, sr., 14.1; Kara McFadden, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-2, so., 21.7; Aislyn Hurst, Willoughby Cornerstone Christian Academy, 5-8, sr., 14.8; Julia Harris, Cuyahoga Heights, 5-7, sr., 9.1; Giselle Johnson, Willoughby Andrews Osborne Academy, 5-11, jr., 14.9; Malorie Schroeder, McComb, 5-8, sr., 13.0; Camille Endsley, Norwalk St. Paul, 5-6, sr., 14.3; Katrina Stoller, Haviland Wayne Trace, 5-8, sr., 13.7; Jessica Bowerman, Attica Seneca East, 5-9, sr., 14.4; Kenzie King, Columbus Grove, 5-7, jr., 12.4; Brooke Allen, Elmore Woodmore, 6-1, sr., 21.8; Taylor Ratliff, New Washington Buckeye Central, 5-6, sr., 12; Shelby Grover, Lucas, 5-9, so., 20.0; Macie Miller, Old Fort, 5-4, fr., 17.4; Danielle Smith, Norwalk St. Paul, 5-8, sr., 12.1; Kenzie Schroeder, Hicksville, 6-0, so., 17.9.

Honorable Mention

Mya Leach, Sarahsville Shenandoah, 5-8, fr., 14.2; Emily Siedel, Bowerston Conotton Valley, 5-4, sr., 14.5; Maddie Powers, Malvern, 5-8, so., 16.0; Sophia Knight, Tuscarawas Central Catholic, 5-8, sr., 12.9; Kelsey Harlan, Hannibal River, 5-6, fr., 12.4; Kara Ramsey, New Matamoras Frontier, 5-6, so., 10.0; Makenna Phillips, Beallsville, 5-11, sr., 11.0; Curstin Giffin, Belpre, 5-9, sr., 14.0; Mackenzie Suprano, Waterford, 5-6, jr., 15.9; Jayne Six, Glouster Trimble, 6-2, jr., 15.3; Desiree Simpson, Symmes Valley, 5-9, fr., 13.6; Brooke Kennedy, Manchester, 6-0, sr., 16.9; Lilly Gray, Peebles, 5-10, sr., 12.0; Kame Sweeney, Franklin Furnace Green, 5-10, sr., 12.0; Claire Dettwiller, Portsmouth Notre Dame, 6-0, sr., 8.4; Emily Blevins, Berne Union, 5-7, sr., 9.0; Ellie Bruce, Fisher Catholic, 6-1, fr., 7.7; Paige Gavin, Fisher Catholic, 5-6, sr., 6.5; Jenna Grabans, Fairfield Christian, 5-6, fr., 12.0; Alexandria Majers, East Knox, 5-5, jr., 11.3; Brynn Peddicord, Newark Catholic, 5-7, sr., 8.0; Ella Proper, Danville, 5-7, fr., 12.8; Azyiah Williams, Ripley-Union-Lewis-Huntington, 5-5, sr., 24.3; Dana Rose Fort Loramie, 6-1, sr., 11.3; Kathleen Ahner, Xenia Legacy Christian, 5-8, sr., 15.2; Angie Smith, Yellow Springs, 5-6, jr., 22.9; Mallory Mullen, Springfield Catholic Central, 6-0, jr., 14.3; Sabrina Delbello, Cincinnati Country Day, 5-7, sr., 13; Grace Forrest, Mechanicsburg, 5-6, sr., 20.3; Elise Champagne, Columbia Station Columbia, 5-7, fr., 10.0; Haley Domen Middlefield Cardinal, 5-1, jr., 16.0; Alex Rosson, Willoughby Cornerstone Christian Academy, 5-5, jr., 8.8; Lati Fleming, Ashtabula St. John, 5-7, sr., 12.0; Averey Lavinder, Columbia Stadion Columbia, 5-9, Sr., 9.7; Olivia Eldridge, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-10, Jr., 10.3; Tess Denning, Dalton, 6-1, sr., 11.9; Shalen Guilliams, Loudonville, 5-8, jr., 15.0; Zahra Cunningham, Windham, 5-9, jr., 15.0; Emma Whaley, Sebring McKinley, 5-5, sr., 19.0, Marissa Ventura, Maplewood, 5-5, jr, 16.2; Belle Zirzow, Bristol, 5-9, jr., 19.8; Sophia Costantino, McDonald, 5-7, sr., 15.5; Janae Hoying, Minster, 5-8, sr., 12.0; Elle Schmitz, Mansfield Christian, 5-7, sr., 17.9; Madison Brown, Pioneer North Central, 5-5, jr., 14.9; Aubrey Bouillon, New Riegel, 5-5, jr., 13.8; Abi Lammers, Miller City, 5-6, jr., 15.8; Sammy Hoelscher, Maria Stein Marion Local, 5-9, jr., 12.4; Alli Vaughn, Fort Recovery, 5-10, sr., 11.4; Morgan Leffel, New Knoxville, 5-7, sr., 13.1.

Support Our Sports Coverage!

Sports reporters need great teammates, and that's you. If local sports reporting is important to you, purchase a Source membership for less than $5/month. You'll be the MVP of our sports department.

I have covered high school sports in Richland County since 2000. Email him at curt@richlandsource.com or follow him on Twitter: Follow @curtjconrad on twitter.

Load comments