Ben Starling

Lexington's Ben Starling warms down after an event at the sectional meet at Malabar. 

LEXINGTON — For Jacob Hathaway and Ben and Lucas Starling, Saturday’s Greater Mansfield Aquatic Conference championship paled in comparison to the title they won in February.

Hathaway and the Starling brothers were three of the four members of Lexington’s state championship 200 yard medley relay team. The threesome, along with Tanner Holmes, won the Division II state crown in a school-record 1 minute, 34.66 seconds at the state tournament in Canton in late-February.

At Saturday’s GMAC Championship at Clear Fork Swim Club, Hathaway and the Starlings teamed with Trey Nickoli to win the 200 medley relay in the boys 15-18 division in 1:40.27 — less than a second off the GMAC record of 1:39.50 set in 2014 by the foursome of Tyler Watson, Hutch Blackstone, Chad Wright and Drew Weeks. They helped Walnut Hills sail to the team title.

Walnut Hills won the combined title with 2,449.5 points, easily outdistancing host Clear Fork (1,989.5). Colonel Crawford (1,518.5) was third, while Ashland (1,024.5) was fourth and Woodland (918) was fifth.

Walnut Hills finished first in the boys standings with 1,339 points. Clear Fork (970.5) was second, followed by Colonel Crawford (657), Woodland (492) and Ashland (248.5).

In girls action, Walnut Hills was first with 1,110.5 points. Clear Fork (1,019) finished second, while Colonel Crawford (861.5) was third, Ashland (776) was fourth and Woodland (426) was fifth.

Here were the winners at Saturday’s GMAC championship:

100 medley relay

8U girls: Walnut Hills (Thea Jordan, Abbigail McGinty, Charli Snyder, Emmy DeFrancisco) 1:36.56.

8U boys: Walnut Hills (Stevan Prykhodko, Malachi McFadden, Klete Watters, Chase Starling) 1:30.06.

9-10 girls: Clear Fork (Lucy Fry, Adayaleise Trumpower, Alayna Secrist, Lucy Thomas) 1:13.66.

9-10 boys: Walnut Hills (Jo Bell, Gave McFadden, Jacoby Dickinson, Joseph Bartlett) 1:22.28.

200 medley relay

11-12 girls: Clear Fork (names unavailable) 2:17.16.

11-12 boys: Clear Fork (names unavailable) 2:31.98.

13-14 girls: Colonel Crawford (Emma Caldwell, Brynn Bruner, Ashtyn Rickel, Ava Finnan) 2:00.76.

13-14 boys: Walnut Hills (Joe Hathaway, Ivan Prykhodko, Cooper Watters, Isaac McFadden) 1:52.07.

15-18 girls: Walnut Hills (Troie Grubbs, Megan Garver, Natalie Queen, Elen Ziroyan) 1:55.99.

15-18 boys: Walnut Hills (Jacob Hathaway, Trey Nickoli, Ben Starling, Lucas Starling) 1:40.27.

100 individual medley

9-10 girls: Adayaleise Trumpower, Clear Fork 1:14.38.

9-10 boys: Jacoby Dickinson, Walnut Hills 1:27.72.

11-12 girls: Kayla Caldwell, Colonel Crawford 1:06.96.

11-12 boys: Colten Montgomery, Clear Fork 1:08.01.

200 individual medley

13-14 girls: Emma Montgomery, Clear Fork 2:17.32.

13-14 boys: Grantham Trumpower, Clear Fork 2:09.70.

15-18 girls: Brienne Trumpower, Clear Fork 2:18.39.

15-18 boys: Ben Starling, Walnut Hills 2:05.99.

25 freestyle

8U girls: Kinley Santarossa, Ashland 18.68.

8U boys: Klete Watters, Walnut Hills 13.96.

9-10 girls: Adayaleise Trumpower, Clear Fork 13.59.

9-10 boys: Garret Burns, Ashland 13.38.

50 freestyle

11-12 girls: Mirielle Trumpower, Clear Fork 26.32.

11-12 boys: Wyatt Williams, Colonel Crawford 28.60.

13-14 girls: Emma Montgomery, Clear Fork 25.65.

13-14 boys: Isaac McFadden, Walnut Hills 24.15.

15-18 girls: Amber Harry, Ashland 26.68.

15-18 boys: Jacob Hathaway, Walnut Hills 22.73.

25 butterfly

8U girls: Brynn Frank, Ashland 23.10.

8U boys: Klete Watters, Walnut Hills 15.65.

9-10 girls: Alayna Secrist, Clear Fork 16.45.

9-10 boys: Jacoby Dickinson, Walnut Hills 17.99.

50 butterfly

11-12 girls: Mirielle Trumpower, Clear Fork 27.77.

11-12 boys: Colten Montgomery, Clear Fork 30.07.

13-14 girls: Ashtyn Rickel, Colonel Crawford 28.48.

13-14 boys: Grantham Trumpower, Clear Fork 26.39.

15-18 girls: Brienne Trumpower, Clear Fork 27.89.

15-18 boys: Tanner Holmes, Clear Fork 24.32.

100 freestyle

15-18 girls: Troie Grubbs, Walnut Hills 54.89.

15-18 boys: Jacob Hathaway, Walnut Hills 49.87.

25 backstroke

8U girls: Brynn Frank, Ashland 23.78.

8U boys: Klete Watters, Walnut Hills 17.42.

9-10 girls: Alayna Secrist, Clear Fork 18.02.

9-10 boys: Jo Bell, Walnut Hills 22.35.

50 backstroke

11-12 girls: Kayla Caldwell, Colonel Crawford 30.99.

11-12 boys: Trey Bruner, Colonel Crawford 36.38.

13-14 girls: Ashtyn Rickel, Colonel Crawford 30.12.

13-14 boys: Landon Sutter, Colonel Crawford 29.45.

15-18 girls: Troie Grubbs, Walnut Hills 29.57.

15-18 boys: Jacob Hathaway, Walnut Hills 25.35.

25 breaststroke

8U girls: Kinley Santarossa, Ashland 26.16.

8U boys: Brian Ellenwood, Ashland 23.58.

9-10 girls: Alayna Secrist, Clear Fork 19.61.

9-10 boys: Garret Burns, Ashland 16.88.

50 breaststroke

11-12 girls: Kayla Caldwell, Colonel Crawford 35.62.

11-12 boys: Wyatt Williams, Colonel Crawford 39.25.

13-14 girls: Emma Montgomery, Clear Fork 33.72.

13-14 boys: Ivan Prykhodko, Walnut Hills 29.53.

15-18 girls: Megan Garver, Walnut Hills 33.95.

15-18 boys: Ben Starling, Walnut Hills 29.40.

50 freestyle

9-10 girls: Adayaleise Trumpower, 29.09.

9-10 boys: Garret Burns, Ashland 30.66.

100 freestyle

11-12 girls: Mirielle Trumpower, Clear Fork 58.25.

11-12 boys: Colten Montgomery, Clear Fork 59.26.

13-14 girls: Ava Finnan, Colonel Crawford 57.88.

13-14 boys: Grantham Trumpower, Clear Fork 53.36.

200 freestyle

15-18 girls: Brienne Trumpower, Clear Fork 1:59.43.

15-18 boys: Ben Starling, Walnut Hills 1:49.88.

100 freestyle relay

8U girls: Ashland (Brynn Frank, Ava Nelson, Parker White, Kinley Santarossa) 1:22.41.

8U boys: Walnut Hills (Stefan Prykhodko, Jack Starling, Malachi McFadden, Klete Watters) 1:19.21.

9-10 girls: Clear Fork (Adayaleise Trumpower, Lucy Fry, Lucy Thomas, Alayna Secrist) 1:04.01

9-10 boys: Walnut Hills (Jo Bell, Gabe McFadden, Joseph Bartlett Jacoby Dickinson) 1:14.32.

200 freestyle relay

11-12 girls: Clear Fork (Maggie Nolan, Emily Woods, Lily Thomas, Mirielle Trumpower) 2:00.94.

11-12 boys: Clear Fork (Brighton Boerner, Carter Boehm, Jackson Swiatek, Colten Montgomery) 2:12.86.

13-14 girls: Colonel Crawford (Brynn Bruner, Ashtyn Rickel, Emma Caldwell, Ava Finnan) 1:48.80.

13-14 boys: Walnut Hills (Ivan Prykhodko, Oden Bell, Cooper Watters, Isaac McFadden) 1:41.58.

15-18 girls: Walnut Hills (Megan Garver, Elen Ziroyan, Natalie Queen, Troie Grubbs) 1:46.60.

15-18 boys: Walnut Hills (Jacob Hathaway, Trey Nickoli, Lucas Starling, Ben Starling) 1:33.01.

1 meter diving

8U girls: Kinley Santarossa, Ashland 81.75.

8U boys: Zander Mueller, Clear Fork 80.15.

9-10 girls: Lucy Thomas, Clear Fork 101.15.

9-10 boys: Era Mueller, Clear Fork 124.40.

11-12 girls: Lydia McFadden, Walnut Hills 129.10.

11-12 boys: Simon Parr, Clear Fork 143.15.

13-14 girls: Macey Wade, Woodland 195.40.

13-14 boys: Nick Shaffer, Woodland 187.60.

15-18 girls: Anna Parr, Clear Fork 277.40.

15-18 boys: Max Roth, Walnut Hills 320.25.

Support Our Sports Coverage!

Sports reporters need great teammates, and that's you. If local sports reporting is important to you, purchase a Source membership for less than $5/month. You'll be the MVP of our sports department.

I have covered high school sports in Richland County since 2000. Email him at curt@richlandsource.com or follow him on Twitter: Follow @curtjconrad on twitter.

Load comments