Goats at the Fair.jpg

The goat show is among the events at the Richland County Junior Fair, displayed earlier this week.

MANSFIELD -- Listed below are the early results from the 2017 Richland County Junior Fair.

Goat Showmanship

Pro Goat Showmanship

1st – Savanna Harriman – Bibs & Boots 4-H (Shelby)

2nd – Kelsey Snyder - Bibs & Boots 4-H (Shelby)

3rd – Kiley Harriman – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

4th – Logan Harriman – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

5th – Hope Jones – Shelby Jones – Shelby FFA

Senior Goat Showmanship

1st – Savanna Harriman – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

2nd – Claudia Caudill – Plymouth FFA

3rd – Cody Loughman – Crestview FFA

4th – Bailey Walter – Shelby FFA

5th – Alexis Eldridge – Shelby FFA

Junior Goat Showmanship

1st – Kelsey Snyder – Bibs & Boots 4-H (Shelby)

2nd – Kailyn Schwall – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

3rd – Shelby Grover – All Star Gang 4-H (Lucas)

4th – Samantha Darling – All Star Gang 4-H (Lucas)

5th – Katelyn Messmore – Blackfork Friends 4-H (Plymouth)

Intermediate Goat Showmanship

1st – Logan Harriman – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

2nd – Hayden Williams – Great Expectations 4-H (Mansfield)

3rd – Brandon Lewis – Blackfork Friends 4-H (Plymouth)

4th – Grace Krupa – Kickin’ It Kountry 4-H (Lucas)

5th – Hailey Eldridge – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

Beginner Goat Showmanship

1st – Hayden Harriman – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

2nd – Kendall Lantz – That Udder Club 4-H (Shelby)

3rd – Maryn Lantz – That Udder Club 4-H (Shelby)

4th – Maggie Lantz – Country Champions 4-H (Mansfield)

5th – Gracie Rodman – Richland Roundup 4-H (Crestline)

Novice B Goat Showmanship

1st – Hope Jones – Shelby FFA

2nd – Faith Gosser – Shelby FFA

3rd – Haley Parsons – Shelby FFA

4th – Zach Hartz – Shelby FFA

5th – Trey Adams – Shelby FFA

Novice A Goat Showmanship

1st – Natalie Korbas – Bibs & Boots 4-H (Shelby)

2nd – Morgan Adkins – Bibs & Boots 4-H (Shelby)

3rd – Morgan Turnbaugh – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

4th – Abby Snyder – Bibs & Boots 4-H (Shelby)

5th – Reece Cook – Great Expectations 4-H (Mansfield)

Dairy Breeds Breeding Goat Champion: Josh Caudill – Shelby FFA

Dairy Breeds Breeding Goat Reserve Champion: Mariah Zickefoose – Blue Gold 4-H (Mansfield)

Meat Breeds Breeding Goats Champion: Kelsey Snyder – Bibs & Boots 4-H (Shelby)

Meat Breeds Breeding Goat Reserve Champion: Allison Seitz – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

Grand Champion Dairy Breeds Market Goat: Ross Kuhn – Farm Gang 4-H (Shelby)

Reserve Champion Dairy Breeds Market Goat: Camden Walter – Bibs & Boots 4-H (Shelby)

Third Place Champion Dairy Breeds Market Goat: Madison Boyer – Kickin’ It Kountry 4-H (Lucas)

Fourth Place Champion Dairy Breeds Market Goat: Camryn Wallace – Country Clovers 4-H (Shelby)

Fifth Place Champion Dairy Breeds Market Goat: Gracie Rodman – Richland Roundup 4-H (Crestline)

Sixth Place Champion Dairy Breeds Market Goat: Mandee Lantz – Country Champions 4-H (Mansfield)

Seventh Place Champion Dairy Breeds Market Goat: Brandon Lewis – Blackfork Friends 4-H (Plymouth)

Eighth Place Champion Dairy Breeds Market Goat: Liam Kuhn – Farm Gang 4-H (Shelby)

Grand Champion Meat Breeds Market Goat: Savanna Harriman – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

Reserve Grand Champion Meat Breeds Market Goat: Hayden Williams – Great Expectations 4-H (Mansfield)

Third Place Champion Meat Breeds Market Goat: Mariah Cook – Great Expectations 4-H (Mansfield)

Fourth Place Champion Meat Breeds Market Goat: Kiley Harriman – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

Fifth Place Champion Meat Breeds Market Goat: Reece Cook – Great Expectations (Mansfield)

Sixth Place Champion Meat Breeds Market Goat: Logan Harriman – Farmhand Friends 4-H (Mansfield)

Seventh Place Champion Meat Breeds Market Goat: Sarah Harding – Country Clovers 4-H (Shelby)

Eighth Place Champion Meat Breeds Market Goat: Hadley Williams – Great Expectations 4-H (Mansfield)

Alpaca Show

Senior Alpaca Obstacle

1st – Clorissa Moore – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

2nd – Ashton Crider – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

3rd – Leah Bennett – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

4th – Addison Shaffer – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

Junior Alpaca Obstacle

1st – Taylor Bennett – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

2nd – Maddie Seibel – Bits-n- Bridles 4-H (Shelby)

3rd – Makenzi Tucker – Kountry Kritters (Mansfield)

4th – Vanna Burns – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

5th – Cayden Burns – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

6th – Carson Abbott – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

7th – Arica Uplinger – Country Clovers 4-H (Shelby)

Novice Alpaca Obstacle

1st - Katie Crider – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

2nd – Lizzy Laug – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

Senior Alpaca Showmanship

1st – Clorissa Moore – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

2nd – Ashton Crider – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

3rd – Leah Bennett – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

4th – Addison Shaffer – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

Junior Alpaca Showmanship

1st – Carson Abbott – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

2nd – Maddie Seibel – Bits-n- Bridles 4-H (Shelby)

3rd – Arica Uplinger – Country Clovers 4-H (Shelby)

4th – Cayden Burns – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

5th – Taylor Bennett – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

6th – Vanna Burns – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

7th – Makenzi Tucker – Kountry Kritters 4-H (Mansfield)

Novice Alpaca Showmanship

1st – Katie Crider – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

2nd – Lizzy Laug – Freedom Wranglers 4-H (Shelby)

High Point – Clorissa Moore – Freedom Wranglers 4-H (Mansfield)

Runner Up High Point – Maddie Seible – Bits-n- Bridle 4-H (Shelby)

Feeder Calf Show

Pro Feeder Calf Showmanship

1st – Maddie Fidler, Shelby FFA (Shelby)

2nd – Audi Albert, Rusty Riders 4-H (Shelby)

3rd – Kade Gowitzka, Great Expectations 4-H (Mansfield)

4th – Audra Music, Next Generation 4-H (Ashland)

5th – Brayden Boyer, Kickin’ It Kountry 4-H (Lucas)

Senior Feeder Calf Showmanship

1st – Maddie Fidler, Shelby FFA (Shelby)

2nd – Seth Wasilewski, Shelby FFA (Shelby)

3rd – Kathy Lehman, Crestview FFA (Shelby)

4th – Owen Wallace, Shelby FFA (Shelby)

5th – Colton Boyer, Kickin’ It Kountry 4-H (Lucas)

Intermediate Feeder Calf Showmanship

1st – Brayden Boyer, Kickin’ It Kountry 4-H (Lucas)

2nd – Ambur Arnold, Great Expectations 4-H (Mansfield)

3rd – Alyssa Markley, Great Expectations 4-H (Mansfield)

4th – Nicole Cook, Great Expectations 4-H (Mansfield)

5th – Cody Lantz, Bibs & Boots 4-H (Shelby)

Junior Feeder Calf Showmanship

1st – Allyson Cook, Great Expectations 4-H (Mansfield)

2nd – Morgan Adkins, Bibs & Boots 4-H (Shelby)

3rd – Nora Harding, Bibs & Boots 4-H (Shelby)

4th – Casey Lantz, Bibs & Boots 4-H (Shelby)

Beginner Feeder Calf Showmanship

1st – Audra Music, Next Generation 4-H (Ashland)

2nd – Karsyn Blust, Great Expectations 4-H (Mansfield)

3rd – Ashley Markley, Great Expectations 4-H (Mansfield)

4th – Ethan Dawson, That Udder Club 4-H (Shelby)

5th – Gracie Rodman, Richland Round-Up 4-H (Shelby)

Novice B Feeder Calf Showmanship

1st – Sierra Schaffer, Crestview FFA (Shelby)

2nd – Gracie Yates, Shelby FFA (Shelby)

3rd – Becca Gregg, Shelby FFA (Shelby)

4th – Elly Motter, Crestview FFA (Ashland)

5th – Cory Adams, Shelby FFA (Shelby)

Novice A Feeder Calf Showmanship

1st – Audi Albert, Rusty Riders 4-H (Shelby)

2nd – Colton Boyer, Kickin’ It Kountry 4-H (Lucas)

3rd – Gradey Harding, Bibs & Boots 4-H (Shelby)

4th – Morgan Cook, Great Expectations 4-H (Mansfield)

5th – Madison Perkins, Richland Round-Up 4-H (Shelby)

Grand Champion Dairy Beef Feeder Calf: Nicole Cook, Great Expectations 4-H (Mansfield)

Reserve Champion Dairy Beef Feeder Calf: Ambur Arnold, Great Expectations 4-H (Mansfield)

Third Place Champion Dairy Beef Feeder Calf: Reece Cook, Great Expectations 4-H (Mansfield)

Fourth Place Champion Dairy Beef Feeder Calf: Morgan Cook, Great Expectations 4-H (Mansfield)

Fifth Place Champion Dairy Beef Feeder Calf: Alyssa Markley, Great Expectations 4-H (Mansfield)

Sixth Place Champion Dairy Beef Feeder Calf: Allyson Cook, Great Expectations 4-H (Mansfield)

Seventh Place Champion Dairy Beef Feeder Calf: Nora Harding, Bibs & Boots 4-H (Shelby)

Eighth Place Champion Dairy Beef Feeder Calf: Megan Hughes, Shelby FFA (Shelby)

Grand Champion Beef Feeder Calf: Karsyn Blust, Great Expectations 4-H (Mansfield)

Reserve Champion Beef Feeder Calf: Seth Wasilewski, Shelby FFA (Shelby)

Third Place Champion Beef Feeder Calf: Audrianna Albert, Rusty Riders 4-H (Shelby)

Fourth Place Champion Beef Feeder Calf: Owen Wallace, Shelby FFA (Shelby)

Fifth Place Champion Beef Feeder Calf: Olivia Fidler, Plymouth FFA (Shiloh)

Sixth Place Champion Beef Feeder Calf: Brooklyn Blust, Great Expectations 4-H (Mansfield)

Seventh Place Champion Beef Feeder Calf: Colton Braska, Rusty Riders 4-H (Shelby)

Eighth Place Champion Beef Feeder Calf: Paige Walker, Muddy Creek Clovers 4-H (Bellville)

Bake-A- Rama

Cookies

1st – Geortan Wheitner – Country Kids 4-H

2nd – Alexa Gillann

3rd – Addison Shaffer

Bar Cookies/Brownies

1st – Madeline Miller – Bibs & Boots 4-H

2nd – Micah Miller – Bibs & Boots 4-H

3rd – Morgan Adkins – Bibs & Boots 4-H

Two Layer Cakes

1st – Cassidy Loughman – Country Champions 4-H

2nd – Ava Myers – Country Kids 4-H

3rd – Chris Loughman – Country Champions 4-H

Baker’s Favorite

1st – Shelby Van Pelt – Wild ‘n Free 4-H

2nd – Cassidy Loughman – Country Champion 4-H

3rd – Ty Cox – Country Kids 4-H

Yeast Breads/Rolls

1st – Kayla Evans – Richland Round Up 4-H

2nd – Brenden Betts – Blackfork Friends 4-H

Candy

1st – Olivia Barley – Next Generation 4-H

2nd – Sarah Smith – Richland Round Up 4-H

3rd – Michaela Lantz – Country Champions 4-H

Fruit Pies

1st – Gabrielle Stumbo – Bibs & Boots 4-H

2nd – Kelsey Snyder – Bibs & Boots 4-H

3rd – Shelby Van Pelt – Wild ‘n Free 4-H

Best of Show

Two Layer Cake

Cassidy Loughman – Country Champions 4-H

Green Thumb Clovers

First Place – Courtney Howarth – Bibs & Boots 4-H (Shelby)

Second Place – Karma Howard – Trailblazers 4-H (Mansfield)

Third Place – Colin Arnold – Gold Ribbon Gang 4-H (Lucas)

Honorable Mention – Qynn Baker – Gold Ribbon Gang 4-H (Lucas)

Support Our Journalism

If you've ever experienced the joy of creativity and culture, then you know the value of the arts. Your support of our reporting enhances that. Become a Source member today.